O placówce - Nowy projekt

Przejdź do treści

O placówce

O nas
Powiatowy Zespól Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Siennie został utworzony na mocy Uchwały Nr XIII/76/2011 Rady Powiatu w Lipsku z dnia 3 sierpnia 2011 roku.

W skład Powiatowego Zespołu Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Siennie wchodzi:
  • Socjalizacyjna Placówka Opiekuńczo- Wychowawcza w Siennie:
Jest Placówką koedukacyjną dla 30 osób. Obejmuje całodobową opiekę dzieci i młodzieży powyżej 10. roku życia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach przyjmowane są dzieci młodsze. Jest to możliwe w przypadku, gdy takie dziecko jest przyjmowane do danej Placówki razem ze starszym rodzeństwem.   Dziecko może przebywać w Placówce nie dłużej niż do osiągnięcia pełnoletności. Za zgodą dyrektora wychowanek może pozostać w Placówce opiekuńczo– wychowawczej nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. Warunkiem jest kontynuowanie nauki przez wychowanka.
  • Mieszkanie Usamodzielnienia w Lipie Miklas:
Posiada 14 miejsc i jest przeznaczone dla dzieci od 14. roku życia do usamodzielnienia, którzy pod opieką wychowawcy prowadzą samodzielnie gospodarstwo domowe. Głównym celem funkcjonowania mieszkania jest wyposażenie dorastających wychowanków w podstawowe umiejętności rozwiązywania problemów związanych z sytuacjami życiowymi, zarówno osobowymi, jak i związanym z zależnościami otoczenia społecznego. Całodobową opiekę w mieszkaniu usamodzielnienia sprawują wychowawcy pełniący nadzór nad lokalem i jego mieszkańcami. Służą swoim doświadczeniem i umiejętnościami, pomagają w rozwiązywaniu problemów, jakie napotykają wychowankowie, współpracują ze szkołami lub zakładami pracy, w których uczą się i odbywają praktyki nasi podopieczni. Wychowankowie, którzy na co dzień przebywają w szkołach z internatami, do mieszkania z reguły przyjeżdżają na weekendy.

Zadaniem  Powiatowego Zespołu Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Siennie jest:
  • zapewnienie całodobowej opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionych opieki rodzicielskiej, oraz zaspokajanie ich niezbędnych potrzeb;
  • realizowanie planu pomocy dziecku;
  • umożliwienie kontaktu dzieci z rodzicami i innymi osobami bliskimi, chyba że Sąd postanowi inaczej;
  • podejmowanie działań w celu powrotu dzieci do rodzin;
  • zapewnienie dzieciom dostępu do kształcenia dostosowanego do ich wieku i możliwości rozwojowych;
  • zapewnienie dzieciom przysługujących im świadczeń zdrowotnych.

Do naszej Placówki kierowane są dzieci z całej Polski. Zapewniamy wychowankom całodobową opiekę i wychowanie. Naszym celem jest zapewnienie dzieciom podstawowych potrzeb, w szczególności emocjonalnych, rozwojowych, zdrowotnych, bytowych, społecznych i religijnych. Pragniemy stworzyć wszystkim dzieciom warunki maksymalnie zbliżone do tych, jakie panują w normalnej rodzinie. W realizacji tego zadania kierujemy się przede wszystkim dobrem dzieci, poszanowaniem ich praw. Staramy się uczyć naszych podopiecznych życiowej samodzielności, wywiązywania się ze swoich obowiązków oraz samodzielnego podejmowania życiowych decyzji. Wychowankowie mają możliwość rozwijania własnych zainteresowań, mają prawo do kształcenia i wyboru zawodu, jak również wyrównywania deficytów rozwojowych.
Ważnym elementem działań Placówki jest podtrzymywanie więzi rodzinnych, współpraca z rodziną, aby dziecko w razie potrzeby mogło powrócić do rodziny naturalnej. Nie jest to łatwe zadanie zważywszy, że dzieci pochodzą z różnych, czasem znacznie oddalonych miejscowości od naszej Placówki. Podtrzymywanie kontaktów z rodziną dotyczy także osób z dalszej rodziny. W sytuacji, gdy nie ma szans na powrót dziecka do rodziny naturalnej, Placówka kieruje swe działania na współpracę z instytucjami w celu poszukiwania rodzinnej formy opieki nad dzieckiem, zgłasza dzieci z uregulowaną sytuacją prawną do ośrodków adopcyjnych. W naszej Placówce wszystkie dzieci z uregulowaną sytuacją prawną są zgłoszone do ośrodka adopcyjnego.
Ważna z punktu widzenia opieki nad dzieckiem jest współpraca Placówki z instytucjami, które mają bezpośredni wpływ na losy naszych podopiecznych. Są to powiatowe centra pomocy rodzinie, sądy, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki adopcyjne, Policja, szkoły, poradnie psychologiczno– pedagogiczne. Placówka współpracuje również z działającymi na rzecz dziecka i rodziny fundacjami oraz stowarzyszeniami.
Powiatowy Zespół Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Siennie
ul. Szkolna 39
27-350 Sienno
tel: 48 378 61 06
e-mail: pzppdir@powiatlipsko.pl


Wróć do spisu treści