Samorząd Wychowanków
O nas
W naszej Placówce od 2019r. swoją działalność wznowił Samorząd Wychowanków. Stanowią go wszyscy wychowankowie naszej Placówki reprezentowani przez wybranych drogą demokratycznych wyborów przedstawicieli.
Wybory do Samorządu Wychowanków odbywają się we wrześniu.
Podczas pierwszych wyborów wybierani są:
- przewodniczący
- zastępca
- sekretarz
- członkowie
Kadencja Samorządu Wychowanków trwa cały rok szkolny. Opiekuna Samorządu Wychowanków wybierają wszyscy wychowankowie spośród wychowawców Placówki. Samorząd działa w oparciu o regulamin i plan pracy. Plan pracy opracowywany jest na początku roku szkolnego.
Przedstawicielami ogółu wychowanków w roku szkolnym 2021/2022 zostali:
Przewodnicząca- Karolina Skłodowska
Zastępca- Sandra Okurowska
Sekretarz- Eliza Kowalska
Członkowie- Izabela Oleksiak, Adam Góraj
Opiekunem Samorządu Wychowanków została wybrana p. Anna Lizner.
W procesie wychowania najważniejszą zasadą jest rozwijanie samorządności oraz aktywności dzieci i młodzieży. Takie działanie budzi w wychowankach chęć wyjścia z inicjatywą, samodzielność, a także samodyscyplinę. Współdziałanie w grupie pobudza inicjatywę wszystkich jej członków- powoduje identyfikowanie z celami i zasadami grupy- uznanie ich w poczuciu pełnej za nie odpowiedzialności. Postulat samorządności sprzyja także rozbudzeniu, rozwidnieniu i umocnieniu jako cechy osobowości.
Samorząd Wychowanków spełnia bardzo ważną rolę w procesie wychowania. Jednym z głównych celów jest współpraca na rzecz Placówki, współdecydowanie o sprawach ważnych dla Placówki, a także jednoczenie wychowanków. Założone przez Samorząd cele można zrealizować poprzez podejmowanie następujących aktywności:
- wpływanie na życie Placówki poprzez częste kontakty i rozmowy z Dyrektorem, Wychowawcami, Opiekunem Samorządu itp. Pedagogiem, Psychologiem itd., a także innymi wychowankami Placówki;
- możliwości wyrażania opinii dotyczącej funkcjonowania wychowanków w Placówce;
- wpływanie na kształtowanie środowiska wychowawczego poprzez:
- przygotowywanie uroczystości;
- wyrabianie poczucia odpowiedzialności, podnoszenie samooceny i posiadania powodów do dumy poprzez możliwość reprezentowania Placówki w różnego rodzaju konkursach, zawodach sportowych, przeglądach artystycznych i udziału w innych imprezach;
- dbanie o estetykę w placówce;
- branie odpowiedzialności za podejmowane decyzje związane z organizowaniem życia w Placówce.
- planowanie i organizowanie spotkań;
- organizowania dyskotek i innych imprez;
- pomoc nowo przybyłym wychowankom w odnalezieniu się w nowej sytuacji;
- rozwijanie pasji, zainteresowań i ukrytych zdolności poprzez aktywne uczestnictwo pod nadzorem wychowawcy w sekcjach powołanych przez samorząd;
- umiejętność pracy w grupie, radzenia sobie w trudnych sytuacjach i poszukiwania możliwości ich rozwiązania;
- samodzielne formułowanie priorytetów i planowanie pracy Samorządu;
Samorząd Wychowanków obejmuje patronat nad prawami i obowiązkami wychowanków Placówki!
Działania Samorządu Wychowanków i kalendarium uroczystości na rok 2021/2022
W Powiatowym Zespole Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Siennie funkcjonują sekcje, które poprzez swoje działania realizują zaplanowane cele.
Wyodrębnione sekcje to:
- sekcja artystyczno- plastyczna;
- sekcja higieniczno- porządkowa;
- sekcja kulinarna;
- sekcja sportowa.
Za realizację planów pracy poszczególnych sekcji w roku szkolnym 2021/2022 odpowiedzialni są wychowawcy PZPPDiR w Siennie.
Sekcja sportowa
Celem pracy sekcji sportowej jest kształtowanie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży, zagospodarowanie czasu wolnego, rozwijanie zdolności fizycznych. Zajęcia organizowane są na terenie Placówki oraz obiektach lokalnych: boisko do gry w piłkę nożną, koszykówkę, badmintona, place zabaw, park. Dużą popularnością wśród dzieci cieszy się gra w tenisa stołowego, badmintona, gra w piłkę nożną, a także wycieczki rowerowe, długie spacery. Wszystkie zajęcia uczą dzieci właściwych postaw „fair play”, poszanowania siebie nawzajem, podwyższają samoocenę oraz odciągają ich od spędzania zbyt wiele czasu przy monitorach komputerów oraz telefonów.
Opiekunowie:
Marta Bochenek
Tomasz Jędra
Sekcja higieniczno- porządkowa
Głównym celem sekcji to praca nad utrzymaniem porządku i czystości wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W ramach tej sekcji dzieci uczą się układania grafików dyżurów porządkowych w pomieszczeniach: kuchnia, łazienka, korytarze. Sekcja systematycznie zajmuje się sprzątaniem sal sypialnianych, układaniem ubrań i butów w szafkach. W ramach sekcji dzieci uczą się poprawnie segregowania oraz prania odzieży, dzięki czemu wyrabiane są w wychowankach nawyki higieniczne. Zadaniem sekcji jest także odśnieżanie wejścia do budynku zimą, sadzenie i podlewanie rabat kwiatowych wiosną i latem, a jesienią grabienie liści oraz porządkowanie terenu i przygotowanie do nadchodzącej zimy. Przygotowanie świetlicy na rożne imprezy okolicznościowe, a później posprzątanie to też zadania należące do sekcji porządkowo- technicznej.
Opiekunowie:
Anna Figura
Anna Kwiatek
Justyna Majzlik
Sekcja kulinarna
Zajęcia kulinarne prowadzone w naszej Placówce mają na celu wykształcenie praktycznych umiejętności kulinarnych. Umiejętności te to nie tylko wykonanie potraw, ale też zwrócenie uwagi na estetykę podania i jej walory smakowe. Dzieci podczas zajęć w ramach sekcji zdobywają umiejętność posługiwania się sprzętem AGD, poznają sposoby jak racjonalnie gospodarować produktami. Praca w grupie świetnie wpływa na wzajemne motywowanie się, jest obszarem wymiany wiedzy. Na zajęciach przypominane są zasady savoir vivre i zdrowego odżywiania, które są ważnymi elementami budującymi nasze zdrowie. Dzieci mają możliwość poznania tradycyjnych potraw kuchni polskiej i świata. Zajęcia kulinarne są świetną okazją do odkrycia w sobie talentu kulinarnego, który może być początkiem pasji, która w przyszłości może stać się sposobem na życie.
Opiekunowie:
Agnieszka Pluta
Marzena Skoczylas
Ewelina Książek
Sekcja artystyczna
Sekcja artystyczno- plastyczna skupia wokół siebie wychowanków, którzy pragną rozwijać swoje zdolności manualne i umiejętności w różnych dziedzinach sztuki, np. w muzyce, rysunku, malarstwie itp. Kontakt ze sztuką uczy dostrzegać i przeżywać piękno otaczającego świata, pomaga uświadomiać dzieciom własny świat kształtów, barw, dźwięków. Celem sekcji jest rozbudzanie u dzieci poczucia estetyki, kształtowanie postawy twórczej, rozwijanie pomysłowości i wiary we własne siły. Zajęcia mają walory kształcące i wychowawcze, uczą cierpliwości, integrują, pozwalają poznać siebie, poszerzać horyzonty i zainteresowania. Sekcja skupia się na cyklicznej pracy, np. robieniu gazetek, tworzeniu ozdób świątecznych, dekoracji budynku na święta, organizowaniu w placówce uroczystości, konkursów.
Opiekunowie:
Anna Lizner
Iwona Religa
Krzysztof Smagieł
Agnieszka Zanchira
Wiesława Żwirkowska